EFELER DİYARI AYDIN VE İLÇELERİNDE KADIN EMEĞİ BEREKETİ /Posta Gazetesi-09 Ocak 2023 Banu Şen’in Haberi

 

2 BİN KADINA GELİR KAPISI

2 yıl önce Atça’lı kadınlar tarafından kurulan “Efeler Diyarı Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi”, tüm kadınlara örnek olacak bir dayanışma sergileyerek 2 bin kadına gelir kapısı açtı.

Şu anda 25 kadın üyesi bulunan kooperatifin amacı, kadınların ekonomik olarak ayakları üzerinde durabilmeleri, sosyal olabilmeleri ve üretim yaparken meslek sahibi olmaları. Geleneksel yöntemlerle ve ata tohumlarıyla ürettiklerini satmaya başlayan kadınlara ait kooperatifin restoranı ve atölyesi ile toptan satış olarak 3 ayağı bulunuyor.

Efeler diyarı Aydın ve ilçelerinde kadın emeği bereketi

Kooperatif Başkanı Dr. Müjgan Yıldırımkaya, şöyle konuşuyor: “Aydın’a özel kekik suyumuz, üzüm pekmezimiz, nar ekşimiz, ninelerimizden tarifini aldığımız limonlu yağlı zeytinimiz gibi şu anda 33 çeşit ürün üretiyoruz. Ev tekstili, örgü çanta, elbiseler hazırlıyoruz. Aydın’ın yöresel yemeklerini tattırdığımız restoranımızda, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki Halk Ege Et’te ve e-ticaret mağazamızda bu ürünlerin satışını yapıyoruz. 2 bine yakın tedarikçimizle çok güzel şeyler üretiyoruz. Aşçılık ve dikiş kursu açtık, kadınlarımızı meslek sahibi yaptık. Çoğumuz emekliyiz, faydalı işler yapıp kadının ayağının yere basmasını istedik. Her aşamada Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun desteğini gördük. Bu bir kadın dayanışması olduğu kadar bir kadın hareketidir. Kadın kooperatifi denilince akla hamur açan, makarna kesen, reçel yapan kadınlar geliyor. Bunlar bizim üretim aşamamızda tabii ki var. Fakat biz kooperatif olarak kültürel faaliyetleri ve ‘gelenekten geleceğe’ Aydın geleneklerimizi uzun vadede yaşatmak, bizden sonraki kuşaklara aktarmak istiyoruz.”